روانشناسی نقاشی

روانشناسی نقاشی کودکان کمک می نماید تا درونیات کودکان خود را به وسیله نقاشی کشف نماییم. در این مقاله از سایت فایل روانشناسی قصد داریم در رابطه با موضوع تحلیل رواننشاسی نقاشی سخن بگوییم.

در ادامه به وسعت و نیروی خطوط در تحلیل نقاشی کودکان و بزرگ‌سالان خواهیم پرداخت. اگر بخواهیم روانشناسی نقاشی را به صورت دقیق انجام دهیم ابتدا باید از تخصص لازم برخوردار باشیم و همچنین در رابطه با تحلیل نقاشی کودکان اطلاعات جامعی داشته باشیم.  در روانشناسی نقاشی بر روند نقاشی تاکید می گردد.

کودکان برخلاف بزرگسالان که ممکن است در صحبت‌ها و یا آزمون‌های تشخیصی به سانسور شخصیت خود بپردازند؛ بدون هیچ‌گونه سانسوری تمامی صحبت‌های خود را ارائه می‌نمایند. به همین دلیل آنچه در نقاشی خود بیان می‌نمایند همان چیزی است که در ذهن خود دارند. روانشناسی نقاشی کودکان کمک می‌نماید تا از بروز مشکلات بیشتر در آینده جلوگیری به عمل آید.

روانشناسی نقاشی

قدرت و شدت خطوط در نقاشی

خطوط به اشکال مختلف توسط کودک کشیده می شود. این خطوط می‌تواند نشان‌دهنده حالات عاطفی و روانی کودک باشد.

خطوط گسترده : نمایانگر گسترش حیاتی و سهولت برون‌گردی تمایلات هستند.

خطوط کوتاه : وجود وقفه‌ای در گسترش حیاتی و از میل شدید به درون‌گردی است.

خطوط پررنگ و پرنیرو : نیرومندی کشانده‌ها، شهامت، خشونت، رهاسازی غریزی.

خطوط کمرنگ : کشانده‌های ضعیف، ملایمت، کمرویی یا وقفه غرایز است.

خطوط منحنی : افرادی که در خانواده نسبت به گرمی و حرکت بسیار حساس هستند معمولاً خطوط را به صورت منحنی ترسیم می‌کنند.

در تفسیر این خطوط باید دقت کرد و این نکته را در نظر داشت که باید فراوانی نوع نقاشی را در نظر گرفت. مثلاً کودکی که افراد را به اندازه‌ای بزرگ ترسیم می‌کند که از نقاشی تجاوز می‌کند می‌تواند نشان‌دهنده عدم تعادل باشد. یا زمانی که نسبت به اندازه صفحه بسیار کوچک است، نشان‌دهنده فقدان گسترش حیات و وقفه کشانده‌هاست.

خطوط با نیروی نامناسب : نمایانگر کشانده‌های خشونت امیر و گاهی واکنشی، در برابر ترس از ناتوانی است.

خطوط بسیار کمرنگ به صورت افراطی : از یک طرف نشان‌دهنده ظرافت احساسات و معنویت است اما از طرف دیگر، بیان کننده کمرویی در حد مرضی، ناتوانی در تائید خویشتن و حتی روان آزردگی شکست است.

این خطوط بیشترین اهمیت را زمانی پیدا می‌کنند که به بخشی از نقاشی محدود شوند و مثلاً اگر خانه را بزرگ‌تر از سایر اجزا کشیده شود به دلیل جاذبه خاصی است که خانه می‌تواند داشته باشد.

1
قدرت و شدت خطوط در نقاشی
1

میزان پررنگی، کم رنگی و قدرت خطوط

تفسیر نقاشی کودکان

برای تفسیر نقاشی کودکان باید به موارد مختلفی دقت نمود. از جمله این موارد را می‌توان در رابطه با نواحی ترسیم در نقاشی دانست. به عنوان مثال این موضوع که کودک از چه ناحیه‌ای شروع به ترسیم می‌نماید بسیار مهم است.  به این موضوع دقت داشته باشید که نواحی سفید را در واقع به لحاظ تحلیل نقاشی کودکان ، از جمله نواحی مهمی می‌دانند زیرا حتی همین نواحی نیز، می‌تواند موجد روانشناسی نقاشی باشد.

تفسیر نقاشی کودکان در رابطه با موارد مختلف می‌تواند متفاوت باشد به عناون مثال می‌توان در رابطه با نقاشی‌هایی با موضوع خانه، درخت، خانواده، آدمک و… تفسیر و روانشناسی نقاشی را متفاوت دانست. جالب است بدانید حتی به وسیله روانشناسی نقاشی‌ نیز می‌توان تست هوش نیز از کودکان گرفت و از وضعیت هوش آنان آگاه گردید.

تفسیر نقاشی کودکان
1

پایین صفحه

ناحیه ترسیم در نقاشی کودکان

ناحیه ترسیم در نقاشی کودکان در واقع همان نواحی است که شروع به کشیدن می کنند و در پایان نیز نقاشی در همان محدوده باقی می ماند.

ناحیه پایین صفحه : ناحیه غرایز بنیادی، صیانت ذات، ناحیه خسته‌ها و روان آزردگان، توان زدوده و افسرده هاست.

ناحیه بالای صفحه : گسترش تخیلات، ناحیه افراد آرمان نگر و رؤیاپرداز است.

1

ناحیه بالای صفحه

1

ناحیه چپ

ناحیه چپ : ناحیه گذشته است. آزمودنی‌هایی معمولاً به دوران کودکی خود بازگشته‌اند.

مرکز صفحه : مرکز صفحه نشان دهنده نوعی حالت تعادل در کودکان است .

1

ناحیه مرکز

ناحیه راست : ناحیه است.

نواحی سفید : نواحی ممنوعه است. مثلاً کودکانی که نقاشی خود را در پایین صفحه ترسیم می‌کنند، به دلیل اینکه به سمت بالا و راست تمایلی ندارند این امر می‌تواند نشان‌دهنده ممنوعیت هر نوع تخیل برای این گونه کودکان باشد.

جهت ترسیم در نقاشی کودکان

ترسیم از چپ به راست : نشان‌دهنده‌ حرکت طبیعی پیش‌رونده است.

ترسیم از راست به چپ : به منزله حرکت واپس رونده تلقی می‌شود.

اگر آزمودنی راست برتر باشد، حرکت از راست به چپ،  نشان‌دهنده تمایل شخصیت به واپس روی شدید است که می‌تواند نتایج مرضی داشته باشد.

 

جهت ترسیم در نقاشی کودکان

تحلیل نقاشی کودکان

تحلیل نقاشی کودکان کمک می‌نماید تا والدین عزیز به مشکلات کودکان خود بهتر پی ببرند و تلاش خود را پس از روانشناسی نقاشی کودکان برای جبران مشکلات کودک داشته باشند. در واقع می‌توان گفت تفسیر نقاشی کودکان از زمانی که کودک شروع به ترسیم می‌نماید، تا پایان آن ادامه خواهد داشت. همچنین پس از اتمام نقاشی می‌توان سؤالاتی از کودک پرسید تا در رابطه با این موضوع اطلاعات بیشتری را کسب نمود.

والدین عزیز چنانچه مایل به تفسیر نقاشی کودکان خود می‌باشند، می‌توانند با استفاده از مشاورین ما به روانشناسی نقاشی کودکان خود بپردازند.

تحلیل نقاشی کودکان
1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *