تست mmpi فرم کوتاه شامل ۷۱ سؤال می‌باشد که برای تمامی افرادی که مایل به تحقیق در حوزه روانشناسی می‌باشند با توجه به تعداد کم سؤالات آن نسبت به فرم بلند کاملاً مناسب می‌باشد.در سایت فایل روانشناسی امکان دانلود تست mmpi فرم کوتاه را برای شما فراهم نموده ایم.

تست mmpi به علت زیاد بودن تعداد سوالات و صرف وقت بیش از اندازه اسفاده از فرم بلند تست mmpi را غیر ممکن می نمود، بنابراین فرم کوتاه ه تری از ام ام پی آی یا همان تست شخصیت بالینی مینه سوتا با همپوشی قسمت اعظم سوالات آن با فرم بلند این پرسشنامه طراحی گردید.

بعلاوه به دلیل وجود تفاوت‌های فرهنگی، در ایران نیز از ترجمه، نرم شده و برخی از مقیاس ها بازنویسی شد. از آنجا که در برخی از مقیاس ها، سوالات توهین‌آمیز به نظر می‌رسید، در نرم ایرانی این دو مقیاس « درونگرایی-برونگرایی اجتماعی » و « مردانگی-زنانگی » حذف شد. پرسشنامه نرم شده ایرانی شامل ۷۱ سؤال است و همانند سایر نسبت ها برای افراد بالای ۳۶ سال و یا افرادی که حداقل ۸ کلاس سواد داشته باشند، قابل‌ اجراست.

تست mmpi فرم کوتاه

تست mmpi فرم کوتاه

تست mmpi

تست mmpi  یکی از بهترین تست‌های مربوط به سلامت روان می‌باشد. این تست با عنوان تست چند وجهی مینه سوتا نیز معروف است. کاربرد این تست را می‌توان در موارد مختلفی دانست که یکی از این موارد مربوط به مباحثی است که متخصصین در حوزه‌های مختلف مایل به کسب اطلاعات در این زمینه می‌باشند. همچنین با استفاده از این تست هر فرد می‌تواند از جنبه‌های شخصیت خود نیز آگاه گردد.

این پرسشنامه بعد از ایجاد یک رابطه مشاوره‌ای و بعد از جلسه معارفه، در یک محیط آرام و بی سر و صدا، بدون اکراه و اجبار و در حضور خود مشاور توسط مراجع تکمیل می‌گردد. قبل از اجرا باید راهنمایی‌های لازم به مراجع داده شود و در حین اجرا نظارت کافی به عمل آید. در مورد سؤالاتی که بی پاسخ مانده‌اند، پس از اتمام پاسخدهی، علت جواب ندادن پرسیده شود و درصورتی که سؤال برای فرد مفهوم نبوده، توضیحات لازم ارائه گردد.مدت زمان اجرای فرم کوتاه پرسشنامه حداکثر ۹۵ دقیقه می‌باشد.

 تست mmpi فرم کوتاه ۷۱ سوالی

تست mmpi فرم کوتاه ۷۱ سوالی « خود-گزارش دهی » به‌عنوان یک ابزار عینی و مبتنی از مهم‌ترین و معتبرترین پرسشنامه‌هایی است که با روش استفاده از ملاک خارجی تهیه شده، و برای ارزیابی آسیب‌شناسی روانی در جمعیت بالینی و غیر بالینی می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

فرم بلند این پرسشنامه با دارا بودن ۵۶۵ گویه، در سال ۳۴۹۱ توسط هاتاوی و مک کینلی در دانشگاه مینه سوتا ساخته‌شده است. هدف از تهیه نسبت اولیه این سنجه فراهم ساختن امکان ارزیابی روانی فرد و آوردن کلیه ملاک‌های تشخیصی در یک آزمون بود. چیزی که تا آن زمان جامعه روان‌پزشکان، روانشناسان بالینی و مشاوران از آن محروم بوده اند و جهت ارزیابی روانی یک فرد می‌بایست پرسشنامه‌های تشخیصی متعددی اجرا می‌گردید.

تست mmpi چیست؟

هدف اولیه از تهیه این آزمون کارکرد بالینی آن بود، اما با گذشت زمان مشخص شد که استفاده از این پرسشنامه در تشخیص های افتراقی بالینی مقداری جای بحث دارد. از سوی دیگر با مشخص کردن دامنه وسیعی از اختلالات رفتاری و شیوه ای، معلوم شد که این پرسشنامه نه‌ فقط برای تشخیص بالینی، بلکه برای شناخت ویژگی‌های بهنجار شیوی‌ای افراد و آگاهی از مثبت یا منفی بودن آن در ابتلا به اختلالات روانی خاص، می‌تواند مؤثر واقع شود. لذا در حال حاضر این آزمون به‌عنوان یک آزمون نیمه بالینی مطرح است تا یک آزمون بالینی صرف.

البته با توجه به اینکه این پرسشنامه برای جمعیت بالینی تهیه شده است، لذا در تفسیر نیمرخ روانی افراد نرمال باید دقت و احتیاط لازم به عمل آید. و با عنایت به اینکه در هر پروفایل ممکن است برافراشتگی متفاوتی با افراد دیگر وجود داشته باشد، برای ایجاد وحدت رویه و ساده کردن تفسیر نیمرخ ، نکاتی باید مورد توجه قرار گیرد.

دانلود تست mmpi فرم کوتاه

دانلود تست mmpi فرم کوتاه با استفاده از دکمه‌ای که در زیر قرار داده شده است امکان‌پذیر گشته است.برای نمره‌گذاری نیز ۳۳ کلید وجود دارد که هر کلید برای یک مقیاس تهیه شده است.پس از  انطباق با هر کلید، نمره هر مقیاس به‌عنوان یک داده خام در بالای برگه پاسخنامه در جلوی هر مقیاس نوشته می شود و سپس در برگه نیمرخ روانی وارد شده، هیستوگرام وضعیت روانی فرد ترسیم می‌گردد.

 

  • نوع فایل : zip
  • تعداد سوالات : ۷۱
  • تفسیر : دارد (تفسیر کامل توسط دکتر شهرام محمد خانی)